Margareta Křížová na téma: „Vzdělanost současných manažerů“
Přinášíme rozhovor s paní Margaretou Křížovou, partnerkou společnosti CEAG a investorkou z pořadu Den D, tentokrát na téma: Vzdělanost současných manažerů.
Přinášíme rozhovor s paní Margaretou Křížovou, partnerkou společnosti CEAG a investorkou z pořadu Den D, tentokrát na téma: Vzdělanost současných manažerů. Co si známá investorka myslí o vzdělání MBA? Co dnešním manažerům podle ní chybí a jaká je jejich motivace?
Partnerka společnosti CEAG, absolventka Školy mezinárodních a veřejných vztahů a Executive MBA na ESCEM School of Business and Management / University of New York/ Prague. Působí v oblasti fúzí a akvizic a v obchodním poradenství. Řídí se zdravým selským rozumem, nemá ráda aroganci a věří, že každý velký business byl jednou malý. Proto přijala pozvání stát se investorkou ve 4. řadě TV pořadu Den D.
Myslíte si, že je v roli manažera důležité vysokoškolské vzdělání?
Víte, já mám především trochu problém se slovem manažer. To slovo je dnes tak trochu „provařené“ stejně jako „politik“. Za manažera se obvykle považuje někdo, kdo sleduje tabulky, grafy, vytváří prezentace a je tak trochu odtržený od reality. A podobně je to i s vysokoškolským vzděláním. Nejde říci paušálně, ZDA, ale JAKÉ vysokoškolské vzdělání je důležité. Pokud získáte vysokoškolské vzdělání od čirých akademiků, kteří jsou na hony vzdáleni reálnému životu, pak není důležité takové vzdělání mít. Pokud máte to štěstí a získáte vědomosti od lidí z praxe, kteří si prošli reálnými situacemi a kombinují je s odbornými znalostmi ve svém oboru, je to výhra. Takové vysokoškolské vzdělání je cenné.
Sama jste získala titul MBA. Co Vám osobně studium MBA dalo? Myslíte si, že je pro manažera ve vedoucí pozici toto studium důležité?
MBA mi dalo několik věcí. Především obrovskou disciplínu. Dva roky jsem chodila do práce, pak téměř každý večer pracovala na projektech do jednotlivých předmětů, četla a psala a o víkendech chodila do školy. Další výhodou bylo naučit se pracovat v týmu. A samozřejmě jsem poznala řadu skvělých profesorů, kterým vděčím za mnoho znalostí, praktických zkušeností a schopnosti podívat se na věci z mnoha různých a mnohdy nečekaných úhlů. Profesoři byli z celého světa a měli zkušenosti z řady různých firem. Naopak mi přineslo studium i setkání i s jednou nesnesitelnou teoretičkou v oblasti marketingu. A protože mám problém držet jazyk za zuby, měla jsem jeden semestr s paní profesorkou velký problém. Celkově to byly ale důležité a užitečné roky. Musím říct, že všichni ti, kteří si dělají ze studia MBA legraci většinou neví, o čem je řeč. Pokud studujete poctivě, musíte obětovat svůj čas a pohodlí a pořádně zabrat.
Jakých 5 důležitých vlastností by správnému manažerovi nemělo chybět?
- Selský rozum,
- schopnost vidět věci z nadhledu jinak se utopí v detailech,
- empatie a umění jednat s lidmi,
- pokora,
- zdravé (podtrhávám zdravé) sebevědomí,
- a přidám ještě šestou ingredienci: smysl pro humor.
Co je největší problém u dnešních manažerů, jaká vlastnost nebo dovednost jim chybí?
Těžko to generalizovat, ale problém manažerů, kteří mají skutečný problém je obyčejně výsledkem nadutosti a oslnění vlastní osobou. Takoví manažeři mi jdou na nervy, nechci s nimi mít co do činění a držím se od nich dál. Před časem jsem měla v jedné firmě, pro kterou jsme pracovali, štěstí na podobný manažerský úkaz. Byla to srážka s hlupákem. Už pro tu firmu nepracujeme, z našeho rozhodnutí.
Podle čeho si vybíráte člověka, kterému jako investor poskytnete Váš čas a popřípadě i finanční prostředky?
Musím uvést nejdřív věci na pravou míru, nerada si vymýšlím. Investuji spíš svůj čas, než finanční prostředky. Ale o to víc si vybírám, s kým se chci o byznysu bavit a případně pomoct. Musí to být někdo, s kým je zábava byznys vymýšlet. Kdo vás přesvědčuje, proč ten projekt vyjde a nehledá důvody, proč to nejde. To mě dokáže strašně vytočit. Jasně, že jsou nápady, které se nakonec nerealizují, ale vždycky jim musíte dát šanci a ne je od začátku pohřbívat.
Co podle Vás nejvíce motivuje manažery?
No pokud mluvíme o typech manažerů, kterých si vážím, je to dobře fungující tým kolegů. Pokud jste s ostatními kolegy naladěni na stejnou vlnu, je to fajn. Je taky důležité mít zadání a přesně vědět, co se ode mě chce. Není nic horšího, než měnit úkoly za pochodu. Pak vlastně nikdy nevíte, jestli výsledky vaší práce splnily očekávání. Peníze jsou jistě velkou motivací, ale každého potěší slyšet: To je skvělý nápad, to jsi udělal výborně, jsme rádi, že tě ve firmě máme. Jasně, chleba si za to nekoupíte, ale zahřeje to u srdce.
Kdybyste měla dát všem ostatním radu, v čem podle Vás tkví tajemství úspěchu?
Ve schopnosti ustát neúspěch, umění povznést se nad malichernosti a hrát na rovinu.